Logopeda poleca...

Rytm, ruch, mowa – o ćwiczeniach logorytmicznych słów kilka.

Ćwiczenia logorytmiczne są nieocenioną pomocą w przezwyciężaniu trudności komunikacyjnych dziecka. Dzieci poprzez naśladowanie uczą się sprawnie wykonywać ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne i słuchowe. Ćwiczenia te prowadzą do nabywania nawyków artykulacyjnych i ruchowych oraz do doskonalenia koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej dziecka.
Celem ćwiczeń logorytmicznych jest również korygowanie wad wymowy i zaburzeń słuchu oraz uwrażliwienie na cechy wspólne mowy i muzyki takie jak rytm, melodia, tempo, dynamika i barwa dźwięku.

Dziś propozycja ćwiczeń narządów mowy do wykonania z dzieckiem w domu.

Pani Krasnoludkowa sprząta swoje mieszkanie.

Osoba prowadząca (mama, tata, babcia, dziadek, ciocia, wujek) prosi, by dziecko wsłuchało się w opowiadanie i powtarzało wykonywane przez niego ćwiczenia.
Pani Krasnoludkowa rozejrzała się po swojej izdebce (przesuwamy językiem po podniebieniu górnym, wewnętrznych ścianach policzków, podniebieniu dolnym).
Zauważyła duży bałagan. Postanowiła zrobić porządek. Zaczęła od odkurzania sufitu izby (przesuwamy językiem od przodu do tyłu jamy ustnej po podniebieniu górnym), zdjęła też firanki (liczymy czubkiem języka górne zęby) i włożyła je do pralki (motorek wargami).
Po chwili pralka zaczęła płukanie firan („przepychamy” powietrze wewnątrz jamy ustnej). Pani Krasnoludkowa odkurzyła też ściany (przesuwamy czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzków) oraz podłogę (przesuwamy czubkiem języka za dolnymi zębami).
Rozwiesiła firany (ponownie liczymy czubkiem języka górne zęby). Dumna wyjrzała z izby, spojrzała w górę (sięgamy językiem w kierunku nosa), spojrzała w dół (sięgamy językiem w kierunku brody). Rozejrzała się w prawo i lewo (przesuwamy językiem do prawego i lewego kącika ust). Wszędzie był porządek i Pani Krasnoludkowa szeroko się uśmiechnęła.

Anna Buława
Komunikat 2021-04-07, 11:53 | autor: Agnieszka Ambrożkiewicz